BİRİNCİSİN....HOŞ GELDİNİZ..

3 Kasım 2014 Pazartesi

AŞURE GÜNÜ,MUHARREM AYI,NAMAZI,DUASI VE KUL HAKKI NAMAZINA DAİR

      Efendimiz(s.a.v.)buyurdu:''Farz namazından sonra en faziletli namaz teheccüt namazıdır.Farz orucundan sonra en faziletli oruç,Allah'ın (cc)ayı olan Muharrem orucudur.''Hadisi şerifte Allah'ın ayı denmesi,bu ayın faziletine işaret içindir.
    Yine Efendimiz(s.a.v.)hadisi şerifinde buyurdu:''Muharremde ve Aşure günlerinde yani dokuz,on,onbirinci günlerinde her kim oruç tutarsa,bin kere hac,bin ümre,bir şehit sevabı verilir''
    Yine Abdullah bin Abbas R.A rivayeten Efendimiz(s.a.v.):''Aşure günü oruç tutunuz ve o hususta kafirlere muhalefet ediniz.Yani Aşureden bir gün önceyi veya bir gün sonrayı da oruç tutunuz''buyurmuştur.Bu bakımdan sadece onuncu günü oruç tutmak mekruhtur.Bir çok fazilet ve ihsanların toplandığı aşure gününde oruçlu olmakla beraber,işraktan(güneş doğduktan sonra ufukta bir veya iki mızrak boyu yükseldiği zaman)sonra gusül abdesti alınması birçok hastalıklara şifa olduğu haber verilmiştir.Gusül abdesti ile dört rekat namaz kılınması o günün faziletleri arasındadır.Kılınacak namaz her rekatta 51 İhlası Şerif okunarak kılınmalıdır.Namazı Sıddıklara dahil olmak niyeti ile kıldıktan sonra,seccadeden kalkmadan,Muharrem ayı duası okunmalıdır.
  Muharrem ayı duası şu şekildedir: Allahümme entel ebedüyyül kadim el hayyül kerim elhannanül-mennan ve hazihi senetün cedi-detün eselüke fi ha-l ismete mineş-şeydani'r-racim velavne ala hazihi'n-nefsil emmareti bissüi vel istigali bima yükarribüni ileyke yazel celali vel ikram bi rahmetike ya erhamerrahimin.
Sonrasında:
 70 defa Hasbinallahü ve niğmal vekil ve niğmal Mevla ve niğmal nasir gutraneke Rabbena ve ileykel masir denilmesi faziletlidir.
  Yine bu günde 313 defa LAİLAHE İLLA ENTE SÜBHANEKE İNNİ KÜNTÜ MİNEZZALİMİN söylenmesi efdaldir.
Ayrıca 303 tane YA REZZAK(CC)OKUNMALIDIR .

              KUL HAKKI NAMAZI NE ZAMAN NASIL KILINIR
Aşure günün öğlen namazına bir saat kalıncaya kadar veya öğlen namazından sonra dört rekat olarak kul hakkı namazı kılmak çok faziletlidir.
  Kul hakkı namazı senede beş kere kılınır:
1-Recebi Şerifin ilk Cuma günü,
2-Şabanı Şerifin on beşinci günü,
3-Ramazanı Şerifin son Cuma günü,
4-Kurban bayramının Arefe günü,
5-Muharrem ayının Aşure günü kılınır.
   Namazın kılınış şekli şöyledir:
Kul hakkı namazı diye niyet edilerek;
1.rekatta -Fatihadan sonra- 3 Tekasur,10 İhlas okunur.
2.rekatta-3 Kafirun,10 İhlas okunur.
3.rekatta-3 Ayetel Kürsi okunur,
4.rekatta-25 İhlası Şerif okunur.
      Namaz bitikten sonra şöyle dua edilir.Yarabbi ben senin günahkar bir kulunum.Senin kullarına karşı borcum çok Yarabbi sana karşı olan günahımı bağışla,kullarına karşı olan borcumdan beni sen kurtar.Ey benim Rabbim!Ben çok aciz bir kulunumçSenin yarattığın kullarından birine haksız bir muamelede bulunmuş olabilirim.Yarabbi kusurla dolu olan bu namazımı kusursuz kabul buyur.Sevabını hak sahiblerine ver.Bu zayıf kulunu bu haktan kurtar.AMİN...

Kaynak:
Nurlu Aylar
Nurlu Geceler
Nur-u Muhammediye
  Hadime M.Yacan
 
   Aşure günü Muharrem ayının 10 gününe denir.Efendimiz(s.a.v.):''Kim Aşure gününde ailesine geniş davranır ve onlara bolca ikramda bulunursa,Allah da ona bolca ikramda bulunur ve rızkını çoğaltır.''buyurmuştur.
   Aşure gününde Aşure yapılıp eşe  dosta ikram edilir.Ben bu sene Aşure gününde  yapamayacağım kızımın vize dönüşü geldiği zaman ki tarihte yapmak ,dağıtmak istiyorum.Ay çıkmamış oluyor.Daha önce blogumda tarifimi paylaşmıştım.Aşure tarifi için, BURAYA BAKABİLİRSİNİZ...


Bu mübarek günlerde yaptığımız dua ve ibadetlerimizin yüce makamda kabul görmesi dileklerimle...HOŞÇA KALIN...

8 yorum:

 1. selamın aleyküm ablacım,
  Allah kabul etsin, aşura günümüz mübarek olsun..
  sevgiler..

  YanıtlaSil
 2. Allah kabul etsin. Güzel ve yararlı paylaşım için de teşekkür ederim.
  Sevgiyle kal.

  YanıtlaSil
 3. ALLAH kabul etsin canım.aşure nefiss.ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 4. amin. güzel ve kıymetli bilgiler verdiğin için çok teşekkürler canım. Allah kabul etsin. kızçen de hayırlısıyla gelsin İnşeALLAH. sevgiler canım.

  YanıtlaSil
 5. canım Allah kabul etsin.muhteşem görünüyor:)

  YanıtlaSil
 6. Canım Allah kabul etsin çok güzel görünüyor ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 7. Çocukluğum da sevmediğim aşureye şimdi bayılır oldum. Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim..Sevgiyle kalın.......

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...