BİRİNCİSİN....HOŞ GELDİNİZ..

10 Nisan 2015 Cuma

EHRAMA MARAŞ İŞİ SALON TAKIMI

Sayfama hoş geldiniz değerli okurlarım.Bugün sizlerle günümüzde fazla kullanılmasa da yöresel bir giysi olarak kullanılan ehrama çalışmış olduğum Maraş işi salon takımını paylaşmak istiyorum.Makine nakışına başlarken yaptığım kasnak çalışmalarından hazırlamış olduğum anigif...


Kullandığım ehram kayınvalidemin 35 yıllık  el dokuması ,yün ehramı.Rahmetli sağlığında bana vermiş,sen meraklısın çocuklara bir şeyler yaparsın demişti.Sanırım kullanmaya kıyamayıp çocukların çeyizine kaldıracağım.
Ehram üzerine elektro kağıtlara çizmiş olduğum deseni yerleştirerek 3 numaralı makine simi ile Maraş işi çalıştım.Deseni kaymaması için yapıştırabilir yada toplu iğne ile tutturarak işledikçe toplu iğneleri kaldırabilirsiniz. Elekrik kağıdı suya dayanıklı bir kağıt olduğu için Maraş işinde kullanılmaya oldukça müsait,elektrik tamiri yapan yerlerde bulunur.     El nakışı biliyordum ancak makine nakışı bambaşka bir olay bu kadar sene neden öğrenmedim diye kendime kızıyorum.İlk çalışmam,hatalarım elbetteki var ama bu işi yapıp ortaya çıkarmanın verdiği mutluluk çok güzel.
Kumaş olarak ehram kullandım.Kullanılmış eski bir ehram olması aynı zamanda dokusundan ötürü nakış yaparken ayrılmaması açısından desenin altına kağıt tela yapıştırarak işledim.Makinede  deseni kumaşa işledikten sonra parçanın boyutuna göre arka kısıma tela yapıştırarak eflatun renk telikoton kumaşla astar çalıştım.Ehramın içinde ki renkten dolayı bu renkle kenar oyasını ve astarını çalıştım.                                       
      Masa ve sehpa örtüsünde desenin iki yanına elektro kağıt kesip yerleştirerek Maraş işi,aralarda suzane uç kısımlarına ise beşli nakışla kontür çalışması yaptım.
    


Kenar oyalarını 3 numaralı el simi ve domino koton perle 8 numara eflatun ip ile yaptım.

Çiçeklerin orta kısımlarını sarı pul ve boncukla tamamladım.

Kumaşı ve yapılan makine nakışının özelliği  ile hoş,otantik bir salon takımı oldu.Nakış öğrenme aşamasında yapamayacağımı düşündüm çok tedirgindim ama öğretmenimizin de yaparsın yapabilirsin diye gösterdiği sabır ve desteği ile çok şükür güzel işler çıktı. 
Ehrama yapılan işleri çok araştırmama  rağmen detaylı olarak anlatılan bir sayfa bulamadım.Bu nedenledir ki ayrıntılı bir şekilde fotoğraflayıp paylaşıyorum.Yapmayı düşünen okurlarıma bir fikir olur umarım.

Sevgiyle,HOŞÇA KALIN:))7 yorum:

 1. Çok güzel çalışmalar emeklerine sağlık ben çok beğendim.. bende makina nakışına kayıtlıyım ama bir kere bile gidemedim nasip bu işler bende boş zamanlarımı örgü yaparak değerlendiriyorum..
  Kolaylıklar diliyorum :)

  YanıtlaSil
 2. ellerine sağlık. çok çok güzel olmuş. değerine değer katmışsın. yavruların içinde güzel bir hatıra olur umarım sevgiler....

  YanıtlaSil
 3. birsencim muhteşem olmuş.bayıldım.ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 4. güzel günlerde kullan canım.sevgiler.

  YanıtlaSil
 5. Ne kadar değerli bir çalışma Birincim ve bana göre çokta zor. Ama bayıldım ben bu çalışmana bu örtünün güzelliğine ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 6. Muhteşem olmuşlar, ellerine sağlık. Annemler Erzincan'lı. Çocukluğumda hem bundan giyerdi yaşlılar, anılarım canlandı. Ölümsüz bir çalışma olmuş. Keyifle kullansınlar kuzuların.
  Sevgiyle kal.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba Arkadaşım ben ugramayalı çok işler yapmışsın emeklerine saglık.

  YanıtlaSil

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim..Sevgiyle kalın.......

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...