BİRİNCİSİN....HOŞ GELDİNİZ..

11 Eylül 2017 Pazartesi

EVDE YÜN YORGAN YAPIMI
GÜNAYDIN...Bugün arşivimde taslak olarak kalmış geçen seneki fotoğraflarla sayfamı güncelleyeyim istedim.82 tane taslak olarak kaydedilmiş post neden yayınlamamışım ki oda ayrı konu .Blogcular artık face son zamanda ınstagram derken bloglarına fazla zaman ayıramıyor buna bende dahilim ama blog başka bir şey aslında buraları terk etmemek lazım.Hayatımızın günlüğü arşiv oluşturuyoruz.Arada güncel arada taslaklara kaydettiğim fotoğraflarla inşallah blogumu daha sık güncelleyeceğimi umut ediyorum.
    Çocukların yorganlarının yünü basılmıştı söküp annemle beraber yeniledik.Bezini
de değişmiş oldum böylelikle...Yorgan bezi astarlık yada yorgan mitillik bez diye biliniyor tek kişilik yada çift kişilik standart boylarda nevresim,yorgan v.b. dikip satılan yerlerde var.Yünleri yıkayıp  kurumaya bıraktım nemli iken uzun ince bir çubuk yardımı ile çırptım tamamen kuruduktan sonra elimde tek tek didikledim.Daha sonra yorganı sırıyacağımız bezi ters çevirerek incelttiğimiz yünleri üzerine serdik.Altta kalan katını bırakarak yün serdiğimiz katı kıvırarak sona kadar geldik.Bu aşama çok önemli yünleri bir araya yığmadan serili şekilde çevirmeliyiz.

Bu işlemleri annemle yaptık ve sırıması ise sadece anneme ait kolay gözükse de oldukça zor bir iş.İğnenin önüne gelen yünleri ayarlamak bir araya yığmadan dikmek hüner istiyor açıkcası..Yorganın ortasına sehpayı ağırlık olarak bıraktık ortadaki yünler bozulmasın diye.
Kenarlardan ortaya doğru sıra sıra dönerek sırıma işlemi yapılıyor.Ayrıntılı fotoğraflamaya çalıştım.Yenilenen iki tane misler gibi yorganım oldu.Anneme çok teşekkür ederim.
Sağlıkla,HOŞÇAKALIN:))

5 yorum:

 1. Maaşallah ellerinize sağlık aslında benim de böyle bir yorganım var ama söküp yenilemeye cesaret edemiyorum.

  Emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 2. Yorgan sırımak zor iştir, ellerine sağlık anneciğinin... Misler gibi olmuş ♥

  YanıtlaSil
 3. Anacığının ellerine sağlık. Ohh miss ♥

  YanıtlaSil
 4. ellerinize sağlık güle güle kullanın

  YanıtlaSil
 5. Eline saglık bende yapmaya çalışıyorum becere bilirsem

  YanıtlaSil

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim..Sevgiyle kalın.......

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...